Od Nowego Roku ruszamy z nowym projektem. Już 26 stycznia 2018 roku zaczynamy cykl BEZPŁATNYCH spotkań dla fizjoterapeutów „PRAKTYCY PRAKTYKOM”.

W ramach działalności Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej  i Akupunktury (PTCMA) na rok 2018 zaplanowaliśmy 4 spotkania, które będą odbywać się w piątki od 16:00 do 21:00.

Celem jest pokazanie integracyjnego podejścia w prowadzeniu pacjentów z wykorzystaniem akupunktury, hirudoterapii i technik manualnych. W trakcie przerwy dostaniecie bezpłatny poczęstunek, herbatę, kawę i ciastka.

Co będzie omawiane?

26.01.2018 – Schorzenia ortopedyczne i algorytmy postępowania. Hirudoterapia i akupunktura ucha w rękach fizjoterapeuty

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera. Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy.

Dzięki znajomości zasad terapii pijawkami można skutecznie i bezpiecznie stosować ją w praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest długa. Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić następujące:

  • choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów,
  • choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych,
  • choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

Akupunktura ucha jest mikrosystemem, który stosowany jest obecnie do diagnozowania i leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu nerwowego. Nie wymaga znajomości medycyny chińskiej, a jej podstawy można opanować stosunkowo szybko. Jest przy tym prosta i skuteczna, a także tania w wykonaniu i bezpieczna dla pacjenta. Jej wykonanie może polegać na użyciu igieł ale także na masowaniu, uciskaniu, wykorzystaniu magnesów czy też przyklejaniu nasion w odpowiednie miejsca na uszach.

Ponadto dowiecie się Państwo, jak wykorzystywać pijawki i akupunkturę ucha w najczęściej spotykanych dolegliwościach i zespołach bólowych: w rwie kulszowej, łokciu tenisisty i zespole bolesnego barku.

Oba te narzędzia pracy stanowią bardzo dobry dodatek do technik wykorzystywanych na co dzień w praktyce fizjoterapeuty.

23.03.2018 – Schorzenia neurologiczne w pracy fizjoterapeuty. Akupunktura czaszki i hirudoterapia jako metody uzupełniające.

Dr Toshikatsu Yamamoto, japoński neurolog, w 1970 roku odkrył i opracował całkowicie nowy sposób akupunktury czaszki. Nazwał go „Nową Akupunkturą Czaszki Doktora Yamamoto”, w skrócie YNSA. Przez lata pomógł tysiącom pacjentów i do dnia dzisiejszego przyjmuje w prywatnym szpitalu w Japonii. Metoda YNSA słynie ze swojej skuteczności oraz tego, że przynosi niemal natychmiastową ulgę umożliwia szybką poprawę stanu pacjenta. Może być stosowana w stanach ostrych oraz w chorobach przewlekłych, w tym postępujących. Urokiem YNSA jest jego prostota: diagnoza jest stawiana metodą palpacji i na tej podstawie planowane jest leczenie.

YNSA jest szczególnie użyteczna w leczeniu problemów neurologicznych oraz ortopedycznych. Może być stosowana jako samodzielna metoda w praktyce terapeutycznej albo może skutecznie wspomagać inne sposoby terapii.

Drugi najczęściej stosowany systemem akupunktury czaszki jest Chińska Akupunktura Czaszki (CSA), w którym zamiast punktów akupunkturowych korzysta się z linii odpowiadających poszczególnym rejonom mózgu (linia ruchowa, czuciowe, wzrokowa, etc).

15.06.2018 – Leczenie bólu – warsztat praktyczny. Wprowadzenie do techniki dr Tana. Leczenie skojarzone metodami niefarmakologicznymi.

Podczas tego wykładu i warsztatu zostaną podsumowane techniki omówiony na poprzednich wykładach. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można połączyć ich działanie, aby jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom. Wraz z prowadzącymi uczestnicy będą proponowali protokoły leczenia, które można zastosować w konkretnych przypadkach

Będzie to doskonała okazja, aby przetestować w praktyce wiedzę z zakresu akupunktury ucha, akupunktury czaszki i hirudoterapii.

04.07.2018 (16.00 – 20.00) – Wisceralny masaż brzucha metodą Ogułowa. Teoria i praktyka.

09.11.2018 – Wprowadzenie do medycyny chińskiej

Spotkania są przeznaczone dla:

  • fizjoterapeutów,
  • studentów ostatnich lat fizjoterapii

Spotkania będą prowadzone przez wykładowców Instytutu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej „Dao”.

Adres: ul. Strąkowa 3a, Kraków

Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na każde spotkanie obowiązują zapisy: Zapisy na cykl spotkań.

Do zobaczenia wkrótce!