Od Nowego Roku ruszamy z nowym projektem. Już 25 stycznia 2019 roku zaczynamy cykl BEZPŁATNYCH spotkań dla fizjoterapeutów „PRAKTYCY PRAKTYKOM”.

W ramach działalności Polskiego Towarzystwa Medycyny Chińskiej  i Akupunktury (PTCMA) na rok 2019 zaplanowaliśmy 4 spotkania, które będą odbywać się w piątki od 16:00 do 20:00.

Celem jest pokazanie integracyjnego podejścia w prowadzeniu pacjentów z wykorzystaniem akupunktury, hirudoterapii i technik manualnych. W trakcie przerwy dostaniecie bezpłatny poczęstunek, herbatę, kawę i ciastka.

Co będzie omawiane?

Wprowadzenie do medycyny chińskiej – 09.11.2018

Wprowadzenie do akupunktury – 25.01.2019

Na tym spotkaniu zajmiemy się tematem akupunktury. Uczestnikom zostaną zaprezentowane różne rodzaje igieł akupunkturowych. Dodatkowo omówione będą możliwe mikrosystemy akupunkturowe, które mogą być wykorzystywane niezależnie od akupunktury korporalnej.

Zwrócony zostanie nacisk na BHP wykonywania akupunktury, na najczęstsze choroby, w których akupunktura z powodzeniem jest stosowana oraz na jej możliwości w leczeniu schorzeń ortopedycznych.

Omówione będą punkty akupunkturowe używane najczęściej w leczeniu schorzeń takich jak:

 • rwa kulszowa
 • łokieć tenisisty
 • łokieć golfisty
 • bóle kolan
 • bóle lędźwi
 • migrenowe bóle głowy

 

Hirudoterapia w leczeniu bólu i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – 08.03.2019

Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia dolegliwości przy pomocy pijawek lekarskich, wpisana do Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych. Wydzielina gruczołów ślinowych pijawki ma korzystny wpływ na organizm dzięki białkom i enzymom, które zawiera. Jest to nie tylko hirudyna, ale także liczne substancje przeciwkrzepliwe, antyagregacyjne i przeciwzapalne oraz m.in. neuroprzekaźniki i endorfiny. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy.

Dzięki znajomości zasad terapii pijawkami można skutecznie i bezpiecznie stosować ją w praktyce. Lista objawów i schorzeń w których stosowanie pijawek ma korzystny wpływ leczniczy jest dosyć obszerna. Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami (lub korzystać z nich aby wspomagać leczenie) warto wymienić między innymi:

 • choroby układu ruchu: choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenia stawów,
 • choroby neurologiczne: porażenie nerwu twarzowego, neuralgia nerwu trójdzielnego, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych,
 • choroby naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy.

 

Leczenie bólu za pomocą akupunktury ucha – 07.06.2019

Warsztat będzie poprowadzony przez Wiktorię Zwinczewską, lekarza od 10 lat zajmującego się akupunkturą. W trakcie warsztatu położony zostanie nacisk na praktykę – uczestnicy będą pracowali na silikonowych uszach oraz w parach na sobie nawzajem, aby nauczyć się prawidłowo lokalizować punkty oraz wykonywać zabiegi akupunkturowe na uchu.

Akupunktura ucha jest mikrosystemem, który stosowany jest do leczenia szerokiego spektrum dolegliwości, szczególnie tych dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego oraz układu nerwowego. Jej podstawy można opanować stosunkowo szybko, a przy tym jest prosta i skuteczna, a także tania w wykonaniu i bezpieczna dla pacjenta.

W trakcie warsztatu szczegółowo przedstawiona zostanie budowa, ukrwienie i unerwienie małżowiny usznej, oraz punkty leżące na grobelce, wykorzystywane w leczeniu problemów z kręgosłupem. Ważnym elementem będzie część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się nakłuwania, użycia magnesów, półtrwałych igieł, metalowych kuleczek i nasion. Dzięki kompleksowemu omówieniu sposobów tworzenia protokołów leczenia kurs przygotuje Państwa do samodzielnego wykorzystywania aurikuloterapii w leczeniu bólów kręgosłupa.

 

Akupunktura czaszki dr. Yamamoto – 11.10.2019

„Nową Akupunkturą Czaszki Doktora Yamamoto”, w skrócie YNSA, jest systemem opracowanym w 1970 roku przez Dr Toshikatsu Yamamoto, japońskiego neurologa. Przez lata swojej praktyki dr Yamamoto pomógł tysiącom pacjentów i do dnia dzisiejszego przyjmuje ich w prywatnym szpitalu w Japonii. Metoda YNSA słynie ze swojej skuteczności oraz z tego, że przynosi niemal natychmiastową ulgę w bólu. Tym samym umożliwia szybką poprawę stanu pacjenta. Może być stosowana w stanach ostrych oraz w chorobach przewlekłych, w tym w chorobach postępujących. Urokiem YNSA jest jego prostota: diagnoza jest stawiana metodą palpacji i na tej podstawie planowane jest leczenie.

YNSA jest szczególnie użyteczna w leczeniu problemów neurologicznych oraz ortopedycznych. Może być stosowana jako samodzielna metoda w praktyce terapeutycznej albo może skutecznie wspomagać inne sposoby terapii.

Spotkania są przeznaczone dla:

 • fizjoterapeutów,
 • studentów ostatnich lat fizjoterapii

Spotkania będą prowadzone przez wykładowców Instytutu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej „Dao”.

Adres: ul. Strąkowa 3a, Kraków

Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Na każde spotkanie obowiązują zapisy: Zapisy na cykl spotkań

Zapisy na spotkanie listopadowe 2018 roku: Wprowadzenie do medycyny chińskiej.

Do zobaczenia wkrótce!